Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Pes v domácnosti

Možno ste si aj Vy všimla, že v poslednej dobe akosi pribudlo susedov, ktorých stretávate ráno, či poobede na prechádzke so psíkom. Mať psa v byte je trend, ktorí je na vzostupe. Pribúda ich najmä po Vianociach, kedy sa stávajú darčekom predovšetkým pre deti, ale spoločnosť a radosť robia celej rodine. Ak ste sa aj Vy rozhodla, že si takéhoto spoločníka zakúpite, mali by ste si pred tým uvedomiť zopár vecí.

1. Zviera nie je vec
Pes, ako aj iné zviera je živá bytosť, ktorá si vyžaduje Vašu stálu pozornosť nielen vtedy, keď máte náladu, ale počas 24 hodín denne. Pes potrebuje starostlivosť aj vtedy, keď sa Vám práve nechce. Týka sa to predovšetkým pravidelných prechádzok mimo bytu. Ich počet záleží od plemena, ale musíte rátať s minimálne dvoma denne. Najčastejšie to býva ráno, a potom poobede. Táto prechádzka je dôležitá jednak kvôli vyprázdňovaniu sa psíka, ale aj kvôli jeho pobytu v prírode. Nech už máte akokoľvek veľký byt, jednoducho pes potrebuje voľnú prírodu.

2. Nepríjemnosti
So starostlivosťou o psíka sú spojené aj niektoré nepríjemnosti. Zvážte napríklad problém so štekaním. Vy ho môžete niesť, ale Vaši susedia nie. Ďalším problémom môže byť Vaše cestovanie. Ak ste typom, ktorý býva často mimo domova, musíte myslieť na to, čo vtedy si psom. Má sa Vám kto oňho postarať? V prípade, ak pôjde s Vami, musíte myslieť na to, ako ho prepravovať, napríklad v lietadle. S cestovaním samozrejme súvisí aj potreba lekárskeho potvrdenia, ktoré na hraniciach môžu od Vás požadovať.

3. Bordel v byte.
So psom vždy súvisia chlpy. Tie k psom patria a nejedná sa len o pravidelné pĺznutie. Toto obdobie je dva krát za rok a vtedy bude Váš vysávač v akcii každý deň. Poznáme psíkov, ktorí nepĺznu, napríklad pudle, ale tie zase vyžadujú pravidelné zostrihávanie srsti. Na problém s chlpmi by nemali zabúdať alergici a dobre psíka vedľa seba zvážiť. S čistotou súvisí aj starostlivosť o psa po prechádzke. Takmer každá znamená, že musíte psíkovi aspoň trocha umyť labky. V zime, či počas dažďového obdobia je toto čistenie náročnejšie.

4. Plemená vhodné do bytu.
Nuž a záverom si povedzme, ktoré plemená sú do bytu najvhodnejšie. Predovšetkým to sú menšie plemená, ako čivava, kavalier king Chareles španiel, alebo mops (mopslík). Časté sú aj bišóni, alebo yorkshearsky teriéri, či pudlíci. Odporúčame tiež malé šelvie, papillony, a samozrejme populárny je aj kokeršpaniel. Väčšie plemená zastupuje napríklad Anglický chrt.

2015-10-01, kategória Životný štýl

Ďalšie články:

Móda

Krása

Varenie

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Zaujímavosti

Životný štýl

Životný štýl

Móda

Krása