Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

História kalendárov

Určite sa v každej domácnosti nájde nejaký kalendár. V súčasnosti ich poznáme niekoľko druhov. Časté sú kalendáre závesné, alebo stolové, menšie, či väčšie. Rozdiel je aj v tom, čo kalendáre zobrazujú. Najmä v domácnostiach sú obľúbené kalendáre s rôznymi receptami, v kanceláriách sú praktické takzvané pracovné kalendáre. No a muži zase nedajú dopustiť na kalendáre s rôznym typom aktov, ktoré sú častým doplnkom garáži, či pivníc. Môžeme teda povedať, že kalendár je pre nás úplne samozrejmý, ale nie vždy v minulosti to tak bolo.

A viete vôbec, kedy a aké kalendáre vznikli?

Kalendáre v minulosti slúžili nielen na označenie na rozdelenie roka podľa astronomických kritérií, ale aj na označenie obdobia, kedy je treba niečo robiť. Napríklad zber úrody, alebo siatie obilia, či oslava rôznych, prevažne náboženských sviatkov. Nie vždy sa však riadili pevnými prírodnými zákonmi. Napríklad v staroveku bola móda počítať roky podľa vlády panovníkov. Niečo podobné poznáme aj pri rátaní našich rokov, kedy roky a teda aj kalendáre delíme na obdobie pred, alebo po Kristovi, keď rok narodenia Krista je pre nás rokom jedna.

Toto počítanie zaviedol mních Dionysius Exiguus okolo roku 532. V roku 1582 sa začal používať gregoriánsky kalendár, predtým sa používal juliánsky kalendár. Zo zmenou týchto dvoch kalendárov sa viaže niekoľko konšpiračných teórii, pretože pri tejto zmene bolo v roku 158 pridaných desať dní, respektíve pápež Gregor XIII nariadil, aby po 4. októbri 1582 hneď nasledoval 15. október. Pravda je však iná a pomerne prozaická. Pri juliánskom kalendári bola drobná, približne jedenásť minútová odchýlka za rok, čo sa však za celé stáročia nazbieralo a vyústilo to až do nutnej nápravy v podobe pridania vyššie spomenutých dní.

História nám vraví, že prvý známy kalendár bol datovaný približne do štvrtého tisícročia pred Kristom v Egypte. V Grécku sa roky počítali od prvých olympíjskych hier, čiže 776 pred Kristom. V Ríme začali rátať vek od dátumu založenia Ríma, čo je od 753 pred Kristom. Arabské krajiny sa v minulosti riadili kalendárom, ktorý vznikol od roku 622, čiže od Hidžry. Pri niektorých afrických kmeňoch boli nájdené aj akési jednoduchšie formy kalendárov, kedy boli do dreva, či na stenu zaznamenané určité časové úseky. Tieto boli znázornené kresbami rôznych zvierat, ktoré symbolizujú určitú časť roka.

2015-05-28, kategória Zaujímavosti

Ďalšie články:

Varenie

Vzťahy

Zaujímavosti

Životný štýl

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl