Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Aký nábytok do kúpeľne

Málo miesta na kozmetiku, uteráky večne sa povaľujúce na zemi, úrazy - aj takto môže vyzerať zle zariadená kúpeľňa. Nehovoriac o pomiešaných a neladiacich štýloch. Ako to ale urobiť správne? V prípade nábytku do tejto vlhkej miestnosti totiž nestačí pozerať na jeho estetiku, ale aj funkčné vlastnosti. Prečítajte si 5 praktických tipov, ako na výber kúpeľňového nábytku.

1) Najprv vaňa a obklady, až potom nábytok.
Aj zdravý rozum vám prirodzene našepkáva, že začať treba od základov. Kúpeľňu najprv obložte a položte dobrú podlahu. Kvôli plesniam a vlhkosti platí, že čím menšia miestnosť, tým vyššie siahajú obkladačky. Potom nainštalujte vaňu, umývadlo, záchod či iné sanitárne zariadenia.

Kúpeľňový nábytok prichádza na rad ako posledný. Je totiž jednoduchšie vybrať zo širokého sortimentu skriniek takú, ktorá veľkosťou pasuje medzi vaňu a umývadlo, než okresávať rozmery sprchového kútu.

2) Vyhnite sa nábytku, ktorý nie je určený do vlhkých priestorov.
Skrinka môže byť krásna, ale pokiaľ je vyrobená z drevotriesky, za krátky čas budete kupovať novú. Nábytok do kúpeľne musí byť v prvom rade odolný a vydržať vysokú vlhkosť aj teplotu. Najčastejším materiálom na jeho výrobu sú MDF dosky, teda lisovaná jemná drevená drť stmelená živicou. Povrch takejto dosky je väčšinou ošetrený lakom proti vlhkosti, pričom u veľmi kvalitných nábytkoch sa stretnete až s piatimi vrstvami tohto náteru.

Na trhu nájdete aj nábytok z nerezu, plastu, či skla. Odolnosť týchto materiálov je tiež dobrá, spravidla sa kombinujú s MDF doskami.

3) Pri výbere dbajte aj na bezpečnosť.
Oblé hrany vás pri pošmyknutí na mokrej podlahe a náraze rozhodne nezabolia rovnako ako ostré rohy. Hlavne ak máte deti, je namieste zvoliť skôr oblejšie, hladšie tvary zariadenia kúpeľne. Nepodceňujte bezpečnosť.

4) Zjednoťte štýl.
Nerezové umývadlo, pod ním skrinka vo vintage štýle a ultramoderný sprchový kút - z dizajnového hľadiska katastrofa. Rovnako ako v ostatných miestnostiach, aj v kúpeľni zjednoťte štýl. Vintage a retro zariadenie vás pravdepodobne vyjdú lacnejšie, než ultramoderná kúpeľňa podľa najnovších trendov. Popusťte uzdu svojej kreativite, buďte vynaliezavé, pamätajte však na zachovanie súladu. Inšpirujte sa na stránkach eshopov, ako napríklad mt-nábytok.sk.

5) Využívajte farby vo svoj prospech.
Okrem toho, že majú farby dokázaný vplyv na našu psychiku, vedia urobiť hotové divy aj s priestorom. Svetlé nátery miestnosť opticky zväčšia a na ich osvetlenie vám bude stačiť omnoho menej elektrickej energie. Naopak tmavé izby sa zdajú menšie a steny viac pohlcujú svetlo. Ak chcete takúto miestnosť jasne osvetliť, budete musieť použiť silnejšie žiarovky.

Pre kúpeľne sa vo všeobecnosti odporúčajú skôr svetlejšie farby - rozžiaria priestor a pôsobia čistejšie. Experimentujte s farbou nábytku - zvoľte kontrastný tmavý alebo naopak prispôsobte tlmeným tónom pre celkový ľahký povznášajúci efekt.

Venujte zariaďovanie svojej kúpeľne patričný čas. Nie nadarmo sa hovorí - dvakrát meraj a raz rež.

2015-05-20, kategória Zaujímavosti

Ďalšie články:

Životný štýl

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie