Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Ako usporiť na energiách?

V dnešnej dobe stále rastúcich cien sa každý snaží ušetriť, kde sa dá. Hovorí sa - babka k babce, budú kapce. Ale pri snahe efektívne usporiť je vhodnejšie pozrieť sa, kade vám utekajú najväčšie sumy, a zaplátať diery tam. Najväčšiu časť výplaty zhltne nájomné, poplatky za vodu a energie. Pokiaľ sa nechcete sťahovať, cenu nájomného nezmeníte. Ako ušetriť elektrickú energiu? Prečítajte si týchto 6 praktických rád.

1) Nesvieťte v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzate.
Zdá sa to ako samozrejmá vec, ale ruku na srdce - koľkokrát ste nechali aj hodinu zbytočne rozsvietené v predsieni, lebo sa vám nechcelo z pohodlia gauča vstať a zhasiť tam svetlo? Osvojte si zvyk zhasínať svetlo vždy, keď poslední opúšťate izbu. Ak sa vaše deti boja tmy, nenechávajte im rozsvietené veľké svetlo. Radšej si zadovážte svietidlo so stmievačom. Pozrite si ponuku úsporných svietidiel na Profisvietidla.sk a inšpirujte sa. V bežnej domácnosti majú totiž na spotrebe elektrickej energie najväčší podiel chladnička s mrazničkou a osvetlenie interiéru.

2) Vymeňte staré žiarovky za úsporné.
Ostaňme pri osvetlení - presvedčte sa na vlastnej koži, koľko dokážete za rok ušetriť výmenou žiaroviek za úspornejšie. Budúcnosť efektívneho a ekologického osvetlenia - LED žiarovky, dokážu oproti klasickým ušetriť 75-85% elektrickej energie. Nezahrievajú sa, majú okamžite 100% svietivosť a majú minimálnu spotrebu a dlhú životnosť. Investujte do LED svietidiel, niekoľkonásobne sa vám to vráti.

3) Vypínajte monitory a vyťahujte spotrebiče zo zásuviek.
TV, domáce kino či počítač dokážu spotrebovať elektrinu bez toho, aby boli v prevádzke. Ak sú v pohotovostnej prevádzke, priemerná rodina zaplatí za tzv. stand-by spotrebu takmer 1/7 z celkových nákladov na elektrickú energiu. Vyťahujte ich zo zásuviek, keď ich práve nepoužívate.

4) Chladničku kupujte triedy A+ alebo A++.
Kuchynské spotrebiče spotrebúvajú obrovské množstvo elektrickej energie. Ak kupujete novú chladničku, oplatí sa investovať do vyššej triedy A+ alebo A++. Oproti triede A spotrebuje A+ o 26% menej a trieda A++ až o 45% menej elektriny. Moderné spotrebiče sú už vo všeobecnosti vyrábané s väčším ohľadom na prírodu a na vašu peňaženku a sú omnoho úspornejšie, než staršie modely.

Ak si novú chladničku dovoliť nemôžete, dbajte na pravidelné rozmrazovanie svojej starej. Hrubá vrstva ľadu spôsobuje vyššiu spotrebu energie.

5) Pri varení používajte dostatočne veľký hrniec a pokrievku.
Už o 2 cm užší hrniec navýši spotrebu plynu o 20%. Vyberajte na varenie preto hrniec dostatočne veľký, aby ste využívali celý plameň. Proces varenia tiež urýchlite prikrytím hrnca pokrievkou. A rýchlejšie varenie znamená menej použitého plynu. Oprášte svoje znalosti stredoškolskej fyziky v praxi.

6) Mikrovlnku používajte minimálne.
Už zohriatie dvoch porcií vyjde lacnejšie na plyne, než v mikrovlnej rúre. Nehovoriac o škodlivých účinkoch vĺn. Nepoužívajte ju ani na rozmrazovanie potravín. Budú chutnejšie, keď ich necháte prirodzenie rozmrznúť cez noc, a ešte aj ušetríte.

2015-05-20, kategória Životný štýl

Ďalšie články:

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti