Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Ako nedostať chrípku

Ešte stále na Slovensku doznieva posledná vlna epidémie chrípky. Hoci tento rok nebola až taká extrémna, ako po niektoré iné roky, dostala do postele slušný počet ľudí. Sú medzi nimi nielen deti, ale aj dospelí. Existuje veľa rôznych rád, ktoré nám odkázali naše babičky, no pomôcť sa dá aj vďaka modernej medicíne. Jedným z nepríjemných dôsledkov chrípky sú zatvorené škôlky, základné, ale aj stredné školy.

Chrípka však dokáže preriediť aj rady pracovníkov v zamestnaniach všetkých typov. Pokiaľ teda chcete chrípke predísť, mali by ste dodržiavať zopár vecí, z ktorých niektoré nie sú ničím výnimočné. My Vám ponúkame niekoľko z nich.

1. Je všeobecne známe, že chrípka sa neprenáša len vzduchom, ale hlavne prenosom tekutín a dotykom. Preto by sme mali pri ochorení užívať jednorazové vreckovky a po použití si vždy umyť ruky. Je až prekvapujúce, koľko ľudí podľa prieskumov túto základnú hygienickú záležitosť nerobí.

2. Pri umývaní sa ale neobmedzujte len na ruky. Hlavne keď sa vrátite z pobytu vonku, nezabudnite si umyť aj tvár.

3. Chrípka sa šíri v chladnejšom počasí, neznamená to však, žeby ste sa mali vyhýbať pobytom na čerstvom vzduchu. Je to práve naopak. Čím viac pohybu vonku, tým získate viac odolnosti voči chrípkovým bacilom. Základom úspechu však je vhodné a dostatočne teplé oblečenie.

4. Mýtus zvaný vitamín C. Hoci je aj tento vitamín je bojovníkom proti chrípke, jeho užívanie v konských dávkach ešte nezaručuje, že sa ochoreniu vyhnete. Niektorí vedci dokonca tvrdia, že vplyv vitamínu C nemá pozitívne účinky na liečbu, prípadne regeneráciu po chrípke. Naopak je preukázané, že v období rekonvalescencie pomáhajú lieky na podporu cirkulácie lymfy a krvi.

5. Na chrípku automaticky nezaberajú antibiotiká. Zavedená povera o účinnosti antibiotík sa nezakladá na pravde. Napomáhajú napríklad pri rozvinutí virózy na zápal pľúc, ale môžu vyvolať rezistenciu tela voči zvolenému lieku. Preto nasadenie antibiotík vždy konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

6. Ak už chrípku máte, skúste sa vyhnúť konzumácii alkoholu i cigariet. Nie je to jednoduché, ale môže to v liečbe pomôcť.

7. Pri chrípke je dôležitá prevencia. Posilnenie imunity riešte pravidelným pohybom, ale pomáha aj návšteva sauny a následné otužovací procesy.

8. Chrípka nie je sranda a nepodceňujte ju. Ak Vás už navštívila, venujete sa liečbe a radšej ju neprechádzajte. Vyhnite sa pracovnému stresu, fyzicky namáhavej práci a odpočívajte.

9. Dôležitý je aj zvýšený prísun tekutín. Vhodné sú napríklad teplé čaje, nie sladké malinovky.

10. No a konečne aj nejaké pozitívum, ktoré je s chrípkou spojené. Veľa spite. Spánok totiž pomáha a urýchľuje regeneráciu a rekonvalescenciu.

2015-04-04, kategória Zdravie

Ďalšie články:

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda