Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Starostlivosť o topánky

Viaceré ženy si najviac zo svojho oblečenia potrpia práve na topánky. No nie každá má možnosť obnovovať si obsah svojho botníka pravidelne. Preto je riešením pravidelná a hlavne správna starostlivosť o topánky, ktoré už vlastní. Len toto je cesta udržať si ich čo najdlhšie svieže a v podobe, kedy im nik nebude hádať vek, ktorý už majú. S ošetrovaním a starostlivosťou začnite hneď pri ich kúpe. Dobre si preštudujte z akého materiálu topánky sú a podľa toho si zakúpte vhodné prostriedky a obuvnícku kozmetiku.

Predsa len inak sa stará o kožu, syntetiku, alebo o plátenky. Hladká koža potrebuje pravidelné krémovanie. Naopak, obuv z brúsenej kože nekrémujte a radšej využívajte impregnáciu. Určite sa Vám stane, že na koži objavíte časom odreniny. Riešením je použitie špeciálnych sprejov, ktoré odreninu pokryjú a ochránia. V prípade syntetického materiálu topánky čistíme buď vlhkou handričkou, alebo prostriedkami priamo určenými na syntetiku. To isté platí aj pre semišové topánky, kde je treba tiež použiť vhodné spreje. Pri semiši však buďte opatrní, keďže tieto topánky zostávajú rady fľakaté. Radšej silne zašpinené topánky poriadne vykefujte. Určite je najmenej starostlivosti s obyčajnými plátenkami. Pri nich Vám stačí obyčajná voda a mydlo. Prípadne sa nemusíte ničoho obávať a kľudne ich môžete hodiť do práčky. Dajte si ale pozor na lepenú textilnú obuv, tu nikdy v práčke neperte. Môžete ju vyčistiť saponátmi určenými na textil.

Zmoknuté topánky sú pohromou, ale pri správnej starostlivosti sa dá aj toto zvládnuť pomerne ľahko. Problémom bývajú najmä škaredé škvrny. Najlepšie je preto prevencia. Treba použiť impregnačné spreje, aby topánky nepromokli a nenarušila sa ich štruktúra. Pri mokrých kožených topánkach, je ich ideálne vypchať pokrkvaným novinami a nechať voľne preschnúť. Pozor ale na priamy zdroj tepla. Ak topánky dáte veľmi blízko k nemu, hrozí, že popraskajú. Veľkým problémom topánok býva zápach nôh. Tu pomôže dodržiavanie hygienických opatrení. Topánky zapáchajú najčastejšie, ak sa vám noha v topánke často potí. To môže viesť k rôznym plesniam a kožným ochoreniam. Preto je treba často striedať ponožky a topánky pravidelne dezinfikovať špeciálnymi sprejmi. Pri nových topánkach tiež pomáha nastriekanie antiperspiračnými, alebo dezodoračným sprejmi. Ak si chcete zachovať obuv čo najdlhšie, používajte na každú príležitosť také, ktoré sú na ne vhodné. Drahé lodičky noste len na ples. No a staré tenisky sú zase ideálne do záhrady, na hudobné festivaly, alebo na šport. Do práce noste iné topánky, ako na poobednú prechádzku do lesa, či mesta. No a jedna rada na záver. Ak často šoférujete, kúpte si do auta náhradný pár topánok, aby ste si neničili podpätky.

2015-03-12, kategória Móda

Ďalšie články:

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy