Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Kožné problémy v zime

V chlade sa kožné problémy obyčajne len zhoršujú. Môže za to vlhko, mráz, vietor a dokonca aj suchý vzduch, ktoré spôsobujú aj opary a výraznejšie prejavy akné. Čo by mohlo pomôcť? Odpoveď nájdete v prírode. Skutočný pocit nebyť vo svojej koži pozná u nás viac ako tristo tisíc ľudí chorých psoriázou, čiže lupienkou. No žiaľ, táto problematika sa týka aj ich rodín. Choroba postihuje najväčší ľudský orgán - kožu, postihnutým berie sebavedomie, kamarátov, pracovné príležitosti, skrátka niekedy ich stavia na okraj spoločnosti. Odborníci lupienku nevedia vyliečiť úplne, napriek tomu pacienti aj lekári hovoria o výnimočných účinkoch prírodných bylinných prípravkov z Austrálie. Testované prírodné prípravky však bohužiaľ nehradí žiadna poisťovňa. Teda pacienti si ich musia platiť sami.

Ale aj naša príroda nám ponúka účinné prostriedky, ktoré navyše vyjdú vašu peňaženku oveľa lacnejšie. Pri liečbe psoriázy sa osvedčilo veľa byliniek a bylinných extraktov. Medzi najpoužívanejšie patrí lopúch, pestrec mariánsky, štiavec kučeravý, červená ďatelina, hrozno a smilax lekársky. Všetky bylinky je potrebné užívať iba v dávkach, ktoré nezaťažujú organizmus. Dve šálky denne by mali byť maximum. V boji s lupienkou by sme nemali zabúdať ani na dostatočný prísun vitamínu D a omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v morských rybách. Tieto látky pomáhajú udržiavať prirodzené tuky v bunkách a pokožka tak zostáva dobre hydratovaná. Ako na atopický ekzém? Koža atopikov býva precitlivená na bežné látky, napríklad na alergényzo vzduchu, rôzne tkaniny, kozmetiku, dokonca aj potraviny. Podobne ako u psoriázy- lupienky je základom liečby dostatočná hydratácia.

Pomáha bylinný kúpeľ zo zmesi pýru, lopúcha, tea tree, nechtíka, eukalyptu, kostihoja a kapucínky. Nezabudnime po ňom vždy použiť hydratačný krém zložený z bylín kalísie, pýru, lopúcha a ďalších. Okrem už spomínaného premazávania pokožky je dôležitá aj vlhkosť vzduchu v miestnosti. Tá je však v zime vplyvom prudkého vykurovania často nedostatočná. K náprave poslúži špeciálny zvlhčovač vzduchu alebo zavesenie nádoby s vodou k radiátoru. Na sprchovanie odporúča skôr vlažnú vodu, ktorá toľko nevysušuje pokožku. Podstatou ekzému, rovnako ako aj ostatných alergií, je znečistenie pečene, zaplesnenie organizmu, zanesenie čriev, znížená imunita a protialergická zložka v tele. Očista pečene je možná pestrecom, borievkou a nechtíkom. Odplesnenie organizmu riešime tinktúrou z plamienky alebo cesnakom. Zložitejšie je však očista čriev, kedy nie sú bylinky až toľko účinné.

2015-03-05, kategória Zdravie

Ďalšie články:

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda