Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Zaujímavosti o Oscaroch

Len prednedávnom sme zažili ďalšie filmové šialenstvo, keď sa udeľovali sošky Oscarov už po osemdesiaty siedmy krát. Toto prestížne filmové ocenenie udeľuje Americká filmová akadémia. Tento, dnes už honosný večer, ktorý je pre väčšinu filmových umelcov tým najdôležitejším v roku, sa po prvý krát uskutočnil v roku 1929, keď celé odovzdávanie trvalo len pár minút, navyše víťazi boli známi už vopred.

No postupne si táto udalosť našla svojich fanúšikov, čomu výrazne pomohla aj zmena pravidiel, keď od roku 1940 boli mená víťazov zalepené v obálkach a prvý krát sa ich verejnosť dozvedela až v priamom prenose. Prestíž ocenenia rástla, hoci je jasné, že nie sú oceňované len tie najkvalitnejšie filmy, ale predovšetkým filmy, ktoré sú zaujímavé pre široké davy filmových fanúšikov. No napriek tomu, že sa jedná väčšinou o komerčné diela, patria ocenené medzi tie najlepšie po filmovej stránke, alebo vyčnievajú kvalitou prevedenia od hercov. Na začiatku sa oceňovalo len v niekoľkých kategóriách, no v súčasnosti sú oceneňovaní okrem hercov, režisérov, či producentov aj maskéri, kameramani, strihači, ale aj tvorcovia špeciálnych efektov, či scénografi. Svoju špeciálnu cenu aj animovaný film.

Meno samotnej sošky je všeobecne známe, ale neexistuje jednotný názor na to, ako toto pomenovanie vzniklo. Jedna verzia vraví, že sa tak volá po strýkovy jednej z knihovníčok Akadémie. Iná verzia zase rozpráva, že sa používa podľa pomenovania novinára Sidneya Skolskeho, ktorý termínom Oscar odkázal na žáner tzv. nízkej zábavy, čím chcel upozorniť na snobstvo, ktorým vraj bola Akadémia známa. Soška Oscara je vlastne dokonalé nahé mužské telo, ktoré má v ruke meč a stojí na filmovom kotúči s piatimi lúčmi. Soška je pozlátená, váži 3,85 kg a meria 34 cm.

Medzi filmy s najväčším počtom nominácií patrí film Všetko o Eve z roku 1951, zo štrnástimi nomináciami, z ktorých však dokázal získať ocenenie len v šiestich kategóriách. Primát tak drží film Titanik z roku 1998 s takým istým počtom nominácii, z ktorých ale premenil na ocenenie až jedenásť. Jedenásť ocenení získal v roku 1960 aj Ben Hur Williama Wylera, ktorý premenil jedenásť z dvanástich nominácií. Ešte úspešnejším bol v roku 2004 Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona, ktorému sa podarilo získať všetkých jedenásť cien, na ktoré ho nominovali. Soška Oscara sa udeľuje aj za cudzojazyčný film. Slovensko získalo túto prestížnu cenu jediný krát. Stalo sa tak v roku 1966, za film režisérov Jána Kadára a Elmara Klossa Obchod na korze. Hlavnú úlohu si v ňom zahral Jozef Króner.

2015-02-28, kategória Zaujímavosti

Ďalšie články:

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása