Magazín    Obchody    Služby    Užitočné info   

Zimné kalamity na Slovensku

Dnes ráno ma moje deťúrence vyhnali z postele obrovským a radostným hulákaním: snežíííí. Za oknami skutočne padali krásne veľké vločky snehu. Deti sa hneď začali obliekať a utekali stavať snehuliaka, alebo ak sa im snehuliak nepodarí, tak sa aspoň poriadne v tom snehu vyváľať. Sneh ku zime naozaj patrí, ale ako so všetkým, ani s ním by sa to nemalo preháňať. Príroda nám dnes síce snehom spravila veľkú radosť, ale ak je ho veľa tiež to nie je ideálne. Veď si pripomeňme ako sa vraví, že ak v Bratislave napadne 5 cm snehu, už je tam kalamita. No tá skutočná zimná kalamita vypadá úplne inak. Veľké kopy snehu, ktoré sa už nedajú ani odpratať, meškajúce spoje, alebo dokonca absolútny kolaps dopravy. Veľké mrazy môžu spôsobiť ľuďom omrzliny, alebo aj smrť. No a že to nemusí byť záležitosť len veľhôr je jasné každému. Skúsme si preto niektoré najväčšie kalamity v našej histórii pripomenúť.

Zima v roku 1987 na historickú kalamitu spočiatku vôbec nevypadala, veď ešte koncom decembra 1986 bola denná teplota vysoko v plusových hodnotách. No už prvý januárový týždeň sa teplota prudko znížila až o 20 stupňov celzia. S mrazmi prišlo aj prvé intenzívne sneženie a fujavicu. Snežilo intenzívne na celom Slovensku, pričom možno prekvapivo, najviac snehu napadlo na juhozápade. Veď v Bratislave namerali 65 cm a v Dunajskej Strede až 77 cm snehu. K tomu sa pridal aj silný vietor, ktorý vytváral až 2 m vysoké záveje, ktoré postupne priniesli takmer úplne obmedzenie dopravy. Sneženie v polovičke januára prestalo, ale tie najväčšie mrazy ešte len mali prísť. Ráno 12. januára privítalo obyvateľov Slovenska teplotou, ktorá sa pohybovala okolo -14 až -18 stupňov celzia. Cez deň však tepoty neustávali, ale práve naopak a postupne na večer klesali ďalej až k hodnote 22 C. Najchladnejší deň však nastal až 13.1.
V tento deň sa v Košiciach teplota pohybovala okolo -26 stupňov celzia, v Poprade okolo -29 stupňov celzia, Teplotné rekordy padali v Žiline, kde bolo nameraných -29,4 stupňov celzia, v Partizánskom-30 stupňov celzia a Trenčíne dokonca až -32 stupňov celzia. Hoci v nasledujúcich dňoch teploty postupne stúpli, veľmi mrazivé počasie trvalo na našom území až do konca marca. No ani tento rok nebol historicky najchladnejší. Ako o najchladnejšom môžeme vravieť o roku 1929, kedy bola nameraná doteraz najnižšia teplota na našom území. Vo Vígľaši - Pstruši, neďaleko od Zvolena namerali v noci z 11. februára teplotu na úrovni -41 stupňov celzia. Zima 1962/1963, bola zase známa ako zima, kedy sa udržal sneh rekordne dlho. Napríklad na bratislavskej Kolibe dalo sánkovať až 104 dní, čo je podľa historických záznamov doteraz platný rekord. V roku 1979 mali zase vďaka prudkým mrazom napríklad deti v školách mimoriadne, takzvané uhoľné prázdniny, ktoré trvali až tri týždne.

2014-12-28, kategória Zaujímavosti

Ďalšie články:

Vzťahy

Životný štýl

Varenie

Móda

Krása

Zdravie

Zaujímavosti

Varenie

Vzťahy

Životný štýl

Móda

Krása